Muzyczne.Info

serwis muzyczny, informacje muzyczne, plotki, koncerty, płyty, newsy, listy przebojów

Newsy Pop / Dance

ABBA: 10 nowych piosenek na nowej płycie

ABBA – jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki pop powrócił z „Voyage” – pierwszym albumem od blisko 40 lat.

Na początku września Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid potwierdzili, że wracają po blisko 40-letniej przerwie z nowym albumem i rewolucyjnym koncertem, w ramach którego wystąpią jako cyfrowe awatary w specjalnie do tego wybudowanej ABBA Arenie. Hala znajduje się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i pomieści 3000 widzów.

Koncerty rozpoczną się 27 maja 2022 roku. ABBA na potrzeby występów przygotowała set składający się z największych przebojów oraz kilku nowych piosenek jak „I Still Have Faith in You” i „Don’t Shut Me Down”. Na scenie pojawi się 10-osobowy zespół, który skompletował były klawiszowiec Klaxons, James Righton, a w którym znajdzie się nominowana do BRIT wokalistka Little Boots.

Za reżyserię koncertów ABBA Voyage odpowiada Baillie Walsh („Zakochany głupiec”, „Być jak James Bond”, „Springsteen and I”), a produkcją zajęli się Svana Gisla („Blackstar/Lazarus” Davida Bowiego, Beyoncé i Jay Z dla HBO, „Springsteen and I”) oraz Ludvig Andersson („A potem tańczyliśmy”, „In My Head” Yunga Leana, „Mamma Mia! Here We Go Again”).

Tuż po ogłoszeniu premiery „Voyage”, ABBA pobiła rekord wytwórni Universal w kategorii największej liczny pre-orderów w Wielkiej Brytanii. W ciągu trzech dni zamówiono ponad 80 tysięcy egzemplarzy. Wystarczyły także trzy dni, by rozeszło się aż 250 tysięcy biletów na koncerty.

– Minęło trochę czasu, odkąd razem tworzyliśmy muzykę. Prawie 40 lat – komentują muzycy. – Wiosną 1982 roku zrobiliśmy sobie przerwę, a teraz podjęliśmy decyzję, że czas ją zakończyć. Robienie sobie ponad 40-letniej przerwy między albumami to głupota, więc nagraliśmy następcę „The Visitors”. Prawdę mówiąc, główną inspiracją był pomysł na stworzenie niesamowitego, niebywałego show. Będziemy mogli zasiąść z publicznością i podziwiać nasze cyfrowe awatary, wykonujące nasze piosenki w specjalnie wybudowanej hali. Dziwne to wszystko i wspaniałe.

abba cover

Lista utworów „Voyage”:

1. I Still Have Faith In You

2. When You Danced With Me

3. Little Things

4. Don’t Shut Me Down

5. Just A Notion

6. I Can Be That Woman

7. Keep An Eye on Dan

8. Bumblebee

9. No Doubt About It

10. Ode to Freedom


 

„Voyage” będzie pierwszym albumem zespołu ABBA od czasu „The Visitors”, który ukazał się 30 listopada 1981 roku, docierając na 1. miejsce w Wielkiej Brytanii, Szwecji i pięciu innych krajach. Płyta była jedną z pierwszych, które ukazały się na CD. Ponadto, „Voyage” ujrzy światło dzienne blisko 50 lat po premierze debiutu zespołu ABBA, „Ring Ring”, który trafił do sprzedaży w 1973 roku.

Podobnie jak wszystkie poprzednie studyjne płyty grupy ABBA, tak i „Voyage” została napisana i wyprodukowana przez Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa. Ich aranżacje i teksty dopełniły niepodrabialne głosy Agnethy Fältskog i Anni-Frid Lyngstad. W nagraniach udział wzięła również Stockholm Concert Orchestra.

Pracując nad albumem wszyscy czterej członkowie zespołu ponownie weszli do studia Benny’ego Riksmixningsverket w Sztokholmie, gdzie nagrali 10 piosenek, które trafiły na „Voyage”. Wśród nich znalazły się „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”, które były pierwszymi utworami zrealizowanymi podczas sesji.

– Wiedzieliśmy, że skoro ma być koncert, musi też być nowy materiał – powiedział Benny Andersson. – Kiedy weszliśmy do studia po 39 latach, poczuliśmy się, jakby poprzednia sesja była wczoraj. Świetnie się bawiliśmy. Rozmawiałem z Fridą i Agnethą i wiem, że są bardzo szczęśliwe, że to zrobiliśmy.

– W trakcie tych pierwszych sesji w 2018 roku mieliśmy wielką frajdę w studiu – dodała Anni-Frid Lyngstad. – Kiedy Benny zadzwonił i zapytał, czy nie chciałabym pośpiewać, od razu się zgodziłam. A te piosenki. Chylę czoła przed geniuszem ich autorów. Fantastycznie było znów pracować z całym zespołem. Tak się cieszę, że to zrobiliśmy i mam nadzieję, że nasi fani czują to samo.

– Kiedy po raz pierwszy weszliśmy do studia, nie wiedziałam, czego się spodziewać – przyznaje Agnetha Fältskog. – Studio Benny’ego jest jednak tak przyjaznym, bezpiecznym miejscem, że nim się obejrzałam, świetnie się bawiłam. Nie mogę uwierzyć, że w końcu możemy podzielić się naszą płytą z całym światem.

– Mamy więc 10 piosenek, cały album zatytułowany „Voyage”, bo to była wielka podróż przez nieznane terytoria – mówi Björn Ulvaeus. – Jest coś niezwykłego w połączeniu głosów Fridy i Agnethy. Jak tylko zaczęły śpiewać, od razu było wiadomo, że to ABBA.

abba

ABBA

Dorobek zespołu to niemal 400 mln sprzedanych albumów na całym świecie, 17 hitów #1 i ponad 16 mln streamów TYGODNIOWO. Niezaprzeczalnie ABBA to jeden z najpopularniejszych zespołów wszech czasów. Od czasu przełomowego „Waterloo” w 1974, zespół podbił serca słuchaczy na całym świecie. Dziś piosenki, które napisali i wyprodukowali Benny Andersson i Björn Ulvaeus, a z pasją i oddaniem zaśpiewały Agnetha Fältskog i Anni-Frid „Frida” Lyngstad, są jednymi z najważniejszych w kanonie muzyki popularnej. W XXI wieku popularność ABBY rozkwita. Album „ABBA Gold”, który oryginalnie ukazał się w 1992, niedawno przekroczył TYSIĘCZNY tydzień na liście najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii. To pierwszy album w historii, który osiągnął taki wynik. Na TikToku powstaje mnóstwo filmów z hasztagiem #ABBA – niedawno liczba jego wyświetleń przekroczyła miliard, a to wszystko bez oficjalnej dostępności katalogu w aplikacji. ABBA została wprowadzona do Rock N’Roll Hall of Fame w 2010, a „Dancing Queen”, jeden z ich najbardziej uwielbianych utworów, znalazł się w GRAMMY Hall of Fame w 2015 roku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Podziel się: