Muzyczne.Info

serwis muzyczny, informacje muzyczne, plotki, koncerty, płyty, newsy, listy przebojów

Newsy Pop / Dance

ALMA: jest drugi album „Time Machine”. Posłuchaj singla „Natalia”.

ALMA prezentuje drugi album „Time Machine”

Długo oczekiwany drugi album ALMY „Time Machine” to mieszanka energetyzującego alt-popu i szczerych tekstów, które zyskały uznanie krytyków. Wraz z premierą albumu, wydany został teledysk do najnowszego singla „Natalia”.

ALMA cieszy się popularnością wśród znanych i wpływowych fanów, takich jak Elton John, Miley Cyrus, Charli XCX, Robyn, Tove Lo i Max Martin.

Przed premierą albumu, artystka zaprezentowała swoim fanom utwory „Summer Really Hurt Us”, „Tell Mama”, „Everything Beautiful”, „I Forgive Me” i „Hey Mom Hey Dad”. ALMA czerpie wpływy z muzyki twórców takich jak ABBA czy Elton John, a jej niezwykła osobowość i potężny wokal dopełniają resztę – ALMA opowiada brutalnie szczere historie z własnych doświadczeń.

„Kluczowym przesłaniem tego albumu jest znalezienie własnego głosu. Każda piosenka to jak szczerze przemyślana rozmowa w mojej głowie: czasem z rodziną, czasem z moją partnerką, a czasem nawet z moimi dawnymi kolegami z klasy. Niektóre z tych rozmów są bolesne i głębokie, a inne są lżejsze i ironiczne. Jak sugeruje tytuł „Time Machine”, cofam się w czasie, aby omówić zarówno najtrudniejsze, jak i najlepsze momenty mojego życia”.

ALMA nie boi się stawić czoła swoim własnym wyzwaniom, błędom i porażkom. Rezultatem jej dogłębnej konfrontacji z przeszłością jest najnowszy zestaw nagrań, który przekształca osobiste niepowodzenia w piosenki, które potrafią cieszyć się życiem takim, jakie jest. Album otwiera optymistyczny utwór „Dreaming”, który przypomina artystce jej pierwszy dzień na ziemi. Wracając do dzieciństwa, kiedy jedyne, co miała, to marzenia o lepszym życiu, ALMA przypomina nam, że niezależnie od trudności, warto walczyć i dążyć do realizacji swoich marzeń.

Jak wskazuje tytuł, podobnie optymistyczny wydźwięk ma „Everything Beautiful”, czyli piosenka „o życiu chwilą”: „Wszystko, co piękne, w końcu umiera. Powinniśmy cieszyć się tym, co mamy w tej chwili”, wyjaśnia krótko ALMA.

Muzą ALMY jest jej dziewczyna, która zainspirowała najnowszy singiel „Natalia”, a zarazem pierwszy utwór stworzony na płytę. Artystka napisała go w chwili słabości. „Czułam się, jakbym straciła całą iskrę. Szczerze mówiąc, widok mojej dziewczyny, Natalii, błyszczącej i spełniającej marzenia, był bolesny”. Natalia na nowo rozpaliła pasję ALMY do muzyki. Słychać to już w miłosnej piosence „Run Run Run”:

„Napisałam tę piosenkę, aby zachęcić nas do głośnego robienia własnych rzeczy i ciągłego rozwijania się. Zwiedzanie razem świata – nawet jeśli czasami może wydawać się to przerażające – jest tego warte”.Nie brakuje tu jednak refleksji o dawnych rozterkach. „Ponieważ cofam się w czasie, oczywistym było, że musiałam opowiedzieć o mojej pierwszej miłości. To łamiąca serce historia o dziewczynie, która nie potrafiła mnie pokochać. Byłam gotowa na moją pierwszą miłość, jednak ona nie. Powiedziała mi, że nigdy nie będzie mogła żyć otwarcie. Myślę, że do dziś jest w szafie. Czasami o niej myślę – mam nadzieję, że ta piosenka ją odnajdzie. Twój sekret jest ze mną bezpieczny”.

Jak mogliśmy już usłyszeć na „Hey Mom Hey Dad” i „Tell Mama”, rodzina jest ważnym tematem płyty. ALMA kontynuuje temat w „I Will Survive”, piosence o jej siostrze bliźniaczce.

„Wiele osób może myśleć, że jest to piosenka o miłości lub złamanym sercu. Trochę tak jest, ale to piosenka o mojej relacji z siostrą. Ten utwór był dla mnie jednym z najtrudniejszych do napisania, nie mogłam nie płakać. Miałyśmy po 19 lat, kiedy zaczęła się moja kariera. Podróżowałyśmy i robiłyśmy wszystko razem. Była ze mną na scenie. W 2019 roku zdecydowała się opuścić zespół. To było moje najtrudniejsze rozstanie, ale teraz jest między nami lepiej niż kiedykolwiek”.

ALMA współpracowała z Klarą z zespołu First Aid Kit, która tworzy muzykę razem ze swoją siostrą, aby stworzyć piosenkę „One In A Million”. Utwór ten wyraża sprzeczne uczucia artystki związane z powrotem do jej rodzinnego miasta. Kilka lat temu ALMA przeczytała artykuł o dzielnicy Vuosaari, gdzie wychowywała się wraz ze swoim starym kolegą ze szkoły, który powiedział, że okolica ta stała się jeszcze biedniejsza i łatwiej tam jest dostać narkotyki niż alkohol. To sprawiło, że artystka bardzo się zasmuciła i zastanawiała się, dlaczego udało jej się uciec stamtąd.

Inną piosenką, która wyróżnia się na albumie, jest „Stupid People”, która jest pełna gniewu i frustracji. ALMA mówi, że napisała tę piosenkę z powodu swoich ciągłych lęków i poczucia przytłoczenia. Zażartowała również, że chciałaby móc zrobić sobie lobotomię jako sposób na rozwiązanie swoich problemów. To dla niej sposób na wyrażenie swojego „fuck you” dla osób, które nie zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Mimo to, ALMA przyznaje, że czasami zazdrości takim osobom.

Tytułowy utwór „Have U Seen Her?” przenosi słuchaczy na początek podróży ALMY. Po wydaniu debiutanckiego albumu w trudnym czasie pandemii, artystka miała wiele trudnych emocji. Nie wiedziała, kim jest jako artystka, a muzyka, którą tworzyła, nie spełniała jej oczekiwań. Wtedy zdała sobie sprawę, że jej „brzydka strona” – pomyłki i historia – może być kluczem do odblokowania jej kreatywności.

Historie opowiedziane przez ALMĘ na tym albumie są bardzo intymne i wychodzą poza narrację z jej debiutanckiego albumu „Have U Seen Her?”. Praca z młodą producentką Elvirą Anderfjärd (Taylor Swift, Tove Lo), która wygrała nagrodę Producenta Roku na szwedzkich nagrodach Grammy w 2022 roku, dała ALMIE nowe możliwości, w tym swobodę wyrażania siebie. Dzięki pomocy takich artystów, jak Oscar Görres (Taylor Swift, Sam Smith), Tove Burman (Au/Ra, Anna of the North), Fat Max (The Weeknd, Maisie Peters), Decco (Dua Lipa, Selena Gomez) i Klara Söderberg z First Aid Kit, ALMA spojrzała na swoją przeszłość, aby zainspirować następny rozdział swojej przyszłości.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Podziel się: