Muzyczne.Info

serwis muzyczny, informacje muzyczne, plotki, koncerty, płyty, newsy, listy przebojów

Newsy Pop / Dance

Ray Blk: posłuchaj płyty„Access Denied”

Ray Blk – jeden z najpotężniejszych głosów współczesnej muzycznej sceny, wydała debiutancki album „Access Denied”.

Ray Blk mówi: – Czekałam na wydanie swojej debiutanckiej płyty odkąd miałam 13 lat i w studiu z MNEK-iem uczyłam się pisać piosenki. Już wtedy byłam pewna, że chcę być wokalistką. „Access Denied” to album dla tych, którzy tak jak ja, znają smak porażki. Wiedzą, czym jest rozczarowanie i jako mechanizm obrony budują wokół siebie mur. Opowiadam o tym, jak przez dzieciństwo stałam się wycofana, jak rozczarowujące związki sprawiły, że boję się miłości, jak kolejna odmowa z branży muzycznej mnie dobijała. Udało mi się jednak podnieść. Chcę, by ludzie posłuchali tej płyty i na tyle uwierzyli w siebie, by „odmówić dostępu” tym, którzy na to nie zasługują. By na tyle się cenili, by nadal w siebie wierzyli, nawet jeśli w pewnych miejscach, w pewnych sytuacjach zostaną odrzuceni. By mówili sobie „tak”, gdy świat mówi im „nie”.

Ray Blk – duchowa spadkobierczyni Lauryn Hill (jak napisał The Times) wbrew tytułowi nie odmawia nam dostępu do siebie, lecz pokazuje swoje odrodzenie i zapewnia, że jest gotowa na wszystko.

Płytę „Access Denied” wypełniło 14 utworów, a wśród gości pojawili się Giggs, Stefflon Don, Kojey Radical, Suburban Plaza i Kaash Paige. Niedługo przed premierą Ray Blk zaprezentowała porywający numer „Over You” z udziałem swej rodaczki, wspaniałej Stefflon Don.

– Ci, którzy znają mnie od czasu „Empress” będą zaskoczeni, a ci, którzy towarzyszą mi od „Durt” ucieszą się, że wróciłam – zachęca nieco tajemniczo Ray.

Ray spędziła lockdown pisząc i nagrywając materiał na swą pierwszą płytę. W tym czasie powstał m.in. utwór „Warriors”, który promował ośmiokrotnie nominowany do BAFTA film „Rocks”.

Ray była również aktywna tako jako radiowiec: przez 12 tygodni prowadziła audycję Apple Agenda Show z udziałem Mabel, Mahalii czy Ghetts, jak również nagrała specjalny program Black History Blackout Radio, w ramach którego przeprowadziła wywiady z takimi legendami jak Ms Dynamite i Estelle.

Ray Blk naprawdę nazywa się Rita Ekwere, ma 26 lat i nie boi mówić się otwarcie o tym, co czuje. – Zawsze muszę zrzucić, co mi leży na sercu – przyznaje artystka. Urodzona w Nigerii, a wychowana w Catford, Ray Blk nie kryje, że wychowanie bardzo ją ukształtowało. – Dorastałam w kulturowym tyglu, słuchając grime’u i choć nie tworzę takiej muzyki, uwielbiam mocne bity, do których można śpiewać – wyjaśnia. Jednym z jej idoli jest Stormzy, którego przełomowy hit „My Hood”, łączący szczery rapowy tekst ze słodkim wokalem R&B, zainspirował brzmienie Ray.

Ray BLKRay rozpoczęła muzyczną podróż w wieku 8 lat, gdy zaczęła pisać pierwsze teksty piosenek w swym notatniku. Już wtedy wyróżniała się na tle klasy, dlatego jedna z nauczycielek zapisała ją do muzycznego programu dla utalentowanych uczniów. Gdy miała 13 lat już na poważnie tworzyła swoją muzykę, w czym pomagał jej kolega ze szkoły, później uznany producent i autor piosnek, MNEK. To właśnie z nim założyła zespół New Found Content i właśnie wtedy zaczęła pisać introspekcyjne, społeczno-polityczne teksty. Minęło jednak sporo czasu (zdążyła nawet ukończyć studia na wydziale Literatury angielskiej), nim wypuściła pierwszy mixtape „Havisham”, na którym znalazła się mieszanka hip hopu, R&B i neo-soulu. Wtedy też przyjęła swój pseudonim – Ray pochodzi od jej imienia, a BLK to akronim trzech najważniejszych dla niej wartości Building, Living, Knowing (budowanie, życie, wiedza).

Kolejnym krokiem w karierze artystki była ciesząca się ogromną popularnością EP-ka „Durt”, na której pojawili się Stormzy, Wretch 32 i SG Lewis. Ray Blk została również zwyciężczynią plebiscytu BBC Music Sound of 2017 i była jedyną artystka, której ta sztuka udała się bez podpisanego wcześniej kontraktu płytowego. Wokalistka podpisała umowę płytową dopiero w styczniu 2018 roku i w barwach Island Records wydała 8-utworową EP-kę „Empress”, na której znalazła się piosenka tytułowa z mocnym, feministycznym przesłaniem, a także single „Got My Own”, „Girl Like Me” oraz traktujący o problemie przemocy wśród młodzieży „Run Run”.

Media okrzyknęły ją „brytyjską Lauryn Hill”, która zresztą obok Whitney Houston, Mary J Blige, Eve czy Missy Elliott, jest jedną z największych inspiracji dla wokalistki. Tekstowo natomiast Ray Blk dąży do podobnej autentyczności jak u Drake’a, SZA i Summer Walker.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Podziel się: