Muzyczne.Info

serwis muzyczny, informacje muzyczne, plotki, koncerty, płyty, newsy, listy przebojów

Newsy Pop / Dance

TULIA i „Narkotyk”- nowy zaskakujący utwór i klip

Zespół Tulia właśnie opublikował swój nowy utwór pt. „Narkotyk”.

To kolejny singiel z płyty „Półmrok”.

Tym razem zespół Tulia zaskakuje prawdziwie rockowym brzmieniem gitar, które nadają kompozycji dodatkowej siły i wyrazu. Potężnie brzmiący utwór to równocześnie credo silnej, uwodzącej osobowości.

„Narkotyk” to metafora fascynującej osoby, która przyciąga i mami, a na koniec i tak robi to, co zechce i zawsze wygrywa – tłumaczą artystki. – W wideoklipie uosabiamy majestatyczny „Narkotyk”, któremu nie zagrażają żadne przeszkody, nie poddaje się lękom i dąży do swojego celu. Pytanie, czy nie jest to zgubna droga?

Znajomość z animatorami kultury i etnografami zaowocowała pomysłem na niezwykły teledysk do piosenki.

„Od dłuższego czasu miałyśmy potrzebę ukazania piękna tradycji kolędowych i noworocznych, i tak, przez przypadek, odkryłyśmy Dziady Noworoczne z Zarzecza” – wspominają dziewczyny z Tulii.

„Dziady Noworoczne z Zarzecza to barwny korowód młodych mężczyzn przebranych za najróżniejsze postacie. Co roku, 1 stycznia, prezentują oni unikatową formę kolędowania, znaną w tej wsi od wielu pokoleń. Dziady szybkim truchtem, jeden za drugim przemierzają całą wieś Zarzecze, odwiedzając wszystkie domy z kolędą na ustach.  Rytm wygrywają im dzwonki przytwierdzone do pasów, a strzelające baty sygnalizują, że skończył się poprzedni i zaczął Nowy Rok. Najważniejszymi postaciami są dwa Diabły, czarny i czerwony, biegnące na początku oraz na końcu korowodu. W skład grupy wchodzą także: Babka, Śmierć, Pajace, Niedźwiedzie, Kogut, Żyd, Cyganka, Bibuloki, Skórkorze, Słomiorze, Kominiarz, Lekarz, Masarz, Szewc. – Fragment historii, którą opowiadamy w albumie „Półmrok”, jakim jest „Narkotyk”, to moment złości i gniewu. To właśnie te emocje przedstawiają Dziady.

Za pomoc merytoryczną i organizacyjną grupa Tulia dziękuje Eli Kondzior.

„Za kultywowanie swoich tradycji, które były inspiracją do stworzenia scenariusza teledysku, za pokazanie nam części historii Zarzecza i ukazanie jej piękna dziękujemy z serc grupie dziadów.”

Album „Półmrok” miał premierę w maju 2021 roku.

O Tulii zrobiło się głośno w październiku 2017, kiedy Depeche Mode opublikowali na swoim oficjalnym fanpage’u zaskakującą, folkową wersję jednego ze swoich największych przebojów, „Enjoy the Silence”, w wykonaniu niezwykle uzdolnionych dziewczyn ze Szczecina. Rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu, którą wypełniły niezwykle oryginalne wersje utworów artystów takich jak m.in.: Obywatel GC, Wilki, O.N.A, Seweryn Krajewski, Stan Borys czy Dawid Podsiadło oraz własne kompozycje zespołu. Album został obsypany nagrodami (Konkurs Premier Opole 2018 – Nagroda Jury, Nagroda Publiczności, Nagroda ZAiKS, Fryderyk w kategorii Debiut Fonograficzny) i zyskał status Platynowej Płyty.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Podziel się: